STB SA introduce un nou tramvai modernizat pe traseu. Noul tramvai circulă pe liniile depoului Militari
STB SA continuă programul de modernizare a parcului de tramvaie in cadrul uzinei proprii, un prim vagon pe anul acesta ieșind pe traseu de astăzi. Tramvaiul V3A-PPC-CA 340 este al 30lea tramvai scos pe traseu din seria modernizată cu podea parțial coborâtă, acționare cu motoare asincrone și invertoare de curent alternativ. Proiectul a fost demarat în anul 2010, având mai multe pauze, în ultimii ani ieșind din uzină în medie 4 vagoane pe an. Începând cu anul 2023 tramvaiele au beneficiat și de interior modernizat, cu scaune ergonomice, sisteme de informare și monitorizare video și de trafic dar și cu finisaje din PAFS.
Tramvaiul 340 este al șaselea livrat depoului Militari, urmând să fie utilizat în general pe linia 25, dar și pe liniile 10 și 44. Primele tramvaie de acest tip au început să fie livrate depoului Militari din 2024, pentru a suplini retragerea vechilor vagoane Tatra. În prezent la URAC se lucrează la tramvaiele 222, 274, 111, 285, 282, 208, urmând ca alte tramvaie să ajungă treptat în URAC. Conform informațiilor oferite de STB SA, anul acesta vor începe să iasa și tramvaie din seria nou modernizată, ce beneficiază de aer condiționat în salonul călătorilor și un nou sistem de uși de acces, model asemănător cu cele ale tramvaielor Imperio și Bucur LF.
Totuși, STB SA mai are de lucrat la partea de mentenanță, minim 30 de tramvaie modernizate după 2006 staționând în depouri în așteptarea reparațiilor periodice sau a anumitor piese de schimb. Printre acestea cel puțin 20 sunt vagoane CH-PPC, care au deja caroseriile modificate cu podea accesibilă și design modern, motiv pentru care ar fi mai economic ca societatea să se orienteze și spre reparația acestora sau chiar re-modernizarea cu sisteme noi de tracțiune, caroseriile fiind deja modificate.











Foto: mobilitate.eu
