Skanska finalizează primul tunel cut‑and‑cover al proiectului HS2, cu design orientat spre sustenabilitate
Skanska, în consorțiu cu Costain și STRABAG, a finalizat tunelul Copthall, primul tunel cut‑and‑cover complet al proiectului HS2, construit în zona West Ruislip. Structura are 880 metri lungime și a fost realizată folosind 1,2 milioane m³ de material excavat din tunelul Northolt, material reutilizat integral pe șantier pentru a elimina aproximativ 100.000 de transporturi rutiere, reducând semnificativ impactul asupra comunităților.
Tunelul Copthall este singurul tunel single‑bore de pe HS2, proiectat pentru trenuri care vor circula cu 200 mph, având o înălțime de 12 metri și o lățime de până la 16 metri. Construcția include cinci puțuri naturale de ventilație, cu adâncimi de până la 17 metri, integrate în noul relief creat deasupra tunelului pentru a asigura funcționarea optimă a sistemelor de ventilație.
Execuția structurii a utilizat un sistem mobil de formwork și falsework, avansând în secțiuni de câte 20 metri, necesar pentru realizarea curburii tunelului și pentru menținerea ritmului de construcție. Proiectul a inclus și reconstrucția completă a Harvil Road, cu un nou pod peste linia de mare viteză, adaptat cerințelor de siguranță și gabarit ale HS2.
Tunelul Copthall este primul dintre cele cinci tuneluri cut‑and‑cover planificate între Londra și West Midlands, fiind finalizate atât structura, cât și acoperirea cu pământ. Urmează etapa de plantare a vegetației, care va continua pe parcursul a doi ani pentru integrarea completă în mediul natural.
Proiectul marchează un progres major în construcția HS2, demonstrând aplicarea unor soluții de inginerie sustenabilă și optimizarea logisticii pe șantier, într‑un moment în care lucrările HS2 se află în plină desfășurare pe multiple fronturi.
Foto&info: Skanska / HS2
