CFR SA a lansat o licitație în valoare de 278 milioane lei pentru reparații majore pe o mare parte a liniei București – Craiova și alte linii ale sucursalei Craiova

CFR SA anunță finalizarea lucrărilor la infrastructura stației Olteni pentru creșterea vitezei la 120 km/h

CFR SA a lansat licitația pentru „Lucrări de eliminare a restricțiilor de viteză pentru restabilirea parametrilor tehnici ai suprastructurii căii”, în valoare de maxim 278 milioane lei și un termen de realizare de 24 de luni.

Obiectivul general al setului de proiecte tip „Quick Wins” constă în eliminarea restricțiilor de viteză prin lucrări ce vor viza elementele suprastructurii căii ferate (șina, traversele, aparatele de cale, piatra spartă) sau orice alt element care va conduce la creșterea vitezei de circulație pentru trenurile de călători și marfă, cu impact direct și imediat asupra duratei de călătorie și/sau asupra creșterii siguranței și confortului călătorilor.




Contractul este împărțit în mai multe loturi, după cum urmează:

1 Olteni – Radoiesti fir I, km 74+200-79+700
2 Olteni – Radoiesti fir I, km 79+700-84+280
3 Radoiesti – Atarnati fir I, km 85+880-90+500
4 Radoiesti – Atarnati fir I, km 90+500-94+000
5 Atarnati – Rosiori Nord fir I, km 94+000-98+000
6 Radoiesti – Atarnati fir II, km 92+033-93+932
7 Atarnati – Rosiori Nord fir I, km 98+000 – 99+300, 99+600-101+330
8 Atarnati – Rosiori Nord fir II, km 98+916-101+330
9 Rosiori Nord – Maldaeni fir I, km 101+330-106+000
10 Rosiori Nord – Mihaesti fir I, km 106+000-109+200
11 Mihaesti – Radomiresti fir I, km 124+650-126+528
12 Mihaesti – Radomiresti fir II, km 124+650-126+528
13 Radomiresti – Farcasele fir I, km 146+830-148+792
14 Radomiresti – Farcasele, fir II, km 146+830-148+792
15 Draganesti Olt – Farcasele fir I, km 137+760-140+760
16 Draganesti Olt – Farcasele fir I, km 140+760-143+280
17 Draganesti Olt Farcasele fir I, km 143+280-143+720
18 Pitesti – Parvu km 111+950-113+150
19 Bradu de Sus – Costesti km 117+230-118+350
20 Parvu – Falfani km 127+500-129+500
21 Falfani – Stolnici km 138+050-138+130
22 Stolnici – Harsesti km 146+100-146+642
23 Stolnici – Corbu km 149+950-150+900
24 Bals – Spineni, km 220+850-224+850
25 Spineni – Robanesti km 224+850-227+850
26 Pielesti – Pielesti km 235+550-235+700

Ofertele pot fi depuse până la data de 07.06.2022, urmând ca atribuirea să aibă loc până la data de 07.06.2023.

Foto: mobilitate.eu



543 Vizualizări

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *