Renfe reia mâine serviciile directe de mare viteză către Málaga odată cu redeschiderea liniei afectate de furtunile din februarie

Renfe reia mâine serviciile directe de mare viteză către Málaga odată cu redeschiderea liniei afectate de furtunile din februarie

Renfe anunță că, începând de mâine de la ora 9:50, vor fi reluate serviciile directe de mare viteză cu origine și destinație Málaga, după redeschiderea de către Adif a liniei care a fost închisă în urma pagubelor provocate de furtunile din februarie. Deși traficul este restabilit, infrastructura funcționează temporar cu anumite secțiuni de circulație pe un singur fir, ceea ce impune modificări provizorii ale orarelor.

Odată cu reluarea trenurilor AVE din Madrid, vor începe să circule din nou și serviciile directe care conectează Granada și Málaga cu Zaragoza și Barcelona. În plus, începând cu 4 mai, va fi reintrodus câte un tren AVE pe sens între Málaga, Zaragoza și Barcelona, completând oferta de mobilitate de lung parcurs.

Pe durata întreruperii traficului feroviar, Renfe a fost singurul operator care a menținut un plan alternativ de transport, asigurând legătura dintre Málaga și Antequera Santa Ana cu autobuze dedicate, pentru a garanta continuitatea călătoriilor pasagerilor.

Reluarea circulației directe marchează un pas important în revenirea la normal a serviciilor de mare viteză din Andaluzia, în timp ce lucrările de consolidare a infrastructurii continuă pentru restabilirea capacității complete a liniei.

Foto&info: Renfe